האם נוער חייב במס?

לפני 20 שנים היו פותחים תיק ברשויות רק אנשים מבוגרים שהיה להם עסק מוחשי כמו חנות נעליים ובדרך כלל היה מדובר באנשים מבוגרים בגילאי 30+.

בעידן האינטרנט של ימינו, נפתחו הזדמנויות גם לצעירים ונוער להרוויח כסף.  אולם, לרוב, הנוער ואף ההורים אינם מודעים לכך שעליהם לפתוח תיק במס הכנסה ואם לא יעשו כן, הם עלולים להיקלע למצב לא נעים של תיק פלילי ותשלומים גדולים לעורכי דין (החל מ 10,000 דולר). על מנת להימנע ממצבים כגון אלה, כדאי לקחת רואה חשבון שמתמחה בפתיחת תיקים לצעירים ונוער.

מנסיוני הרב כרואה חשבון המתמחה בטיפול בתיקים לצעירים, ברצוני להאיר כמה נקודות חשובות שיש לדעת לפני פתיחת העסק והתיק במס הכנסה.

ראשית, את התיק ברשויות המס, יש לפתוח עוד לפני קבלת התשלום הראשון מלקוח לעסק, על מנת שניתן יהיה להוציא קבלה או חשבונית מס (במקרה של עוסק מורשה). בפתיחת תיק קיימת בירוקרטיה רבה, ויש צורך בידע מקצועי על מנת שפתיחת התיק תעשה בצורה נכונה. כדאי לבחור רואה החשבון שכאשר מקבל לידיו תיק, הוא זה שמבצע את כל הפעולות הנדרשות מול הרשויות, והלקוח אינו צריך לבזבז זמן מול הבירוקרטיה.

שנית, חשוב לדעת כי לצעירים הפותחים תיק במס הכנסה קיימים הקלות ויתרונות. צעירים בעלי עוסק פטור, אינם משלמים מע”מ, עד לתקרת עוסק הפטור. צעירים עד גיל 18 משלמים סכום מינימלי ביותר לביטוח לאומי. מס הכנסה משלמים רק כאשר הרווח (הכנסות פחות הוצאות)  הינו מעל 60,000 ₪ בשנה. חשוב לזכור כי ככל שלעסק יהיו יותר הוצאות, כך תשלום המס יפחת. במקרה כזה, רואה החשבון יכול להדריך את הלקוח איזה הוצאות ניתן להגיש, גם אם מקום העבודה הוא מהבית.

לבסוף, כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה במשרדי רואי החשבון ובמשרדי הממשלה, ניתן לבצע את כל הפעולות מול רואה החשבון בתקשורת מיילים, ווטסאפ, זום, חתימה דיגיטאלית ועוד, כך שהעברת המסמכים החתומים והחומרים הינה פשוטה, זמינה וללא צורך בקביעת פגישות ו’טרטורים’. לשם כך כדאי לבחור במשרד המתאים את עצמו להתפתחות הדיגיטלית העדכנית.

מאחל לכם הצלחה בעסק. מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה